• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Meskun Bölge olmasından doğan Cami ihtiyacını da kazandığı muazzam paraların bir kısmına kıyarak, Tütüncü Mehmet Halis Efendi'nin bizzat kendisi karşıladı. Caminin önünden Bağdat Caddesine kadar uzanan o upuzun caddeye kendi adını vermiştir.

Sitemizde daha önce de duyurduğumuz gibi İstanbul'un en güzide semtlerinden birisi olan Göztepe Semtini Kuran isim Tütüncü Mehmet Efendi'dir. Tütüncü Mehmet Efendi'nin Torunu Av. Daniş Esendal ile yapılan söyleşimiz ve ilginç anektodlar ile resim galerisi ilerleyen günlerde sitemizde yayınlanacaktır.

Konu ile ilgili ilk ön bilgileri istifadelerinize sunuyor Tütüncü Mehmet Efendi'ye Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyoruz.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Göztepe Semtini Kuran adam Kemah Ağaçsaray'lı Tütüncü Mehmed Halis Efendi

Aslen Kemah Ağaçsaray köyü nufüsuna kayıtlıdır. 1877 Osmanlı-Rus savaşından sonra kardeşi Yusuf Efendi ile birlikte İstanbul a gelerek ticaret hayatına atılmıştır.

Mahallenin iskanında büyük rol oynayan tütün tüccarı Mehmet Efendi'nin mezarı bugün adını taşıyan caminin bahçesinde yer alıyor.

Tütüncü Mehmet Efendi Camii'nin avlusunda ayrıca Mehmet Efendi'nin ailesi ile caminin ilk imamı Hafız Kemal Efendi'nin kabirleri de bulunuyor.

Kendisi zengin ve ileri görüşlü bir kişi olan Mehmet Efendi, bu çevrenin zamanla kıymetleneceğini anlayınca buradan bir arazi satın almış ve Göztepe'nin ilk modern köşkünü yaptırmış.

Bundan sonra Göztepe, Osmanlı saray çevresinin mekânı oldu.

Hatta buraya tam 119 paşanın yerleştiği rivayet edilir. 1800'lü yıllarda, Türk-Rus savaşından sonra İstanbul'a gelen Rumeli muhacirlerinden Tırnova ve Zağra'lı 200'e yakın aile Göztepe'ye yerleşince, semtin ilk muhacir bölgesi de kurulmuş. 1890'da havagazı, 1894'de Terkos suyu verilmeye başlanan, 1931 yılında da  tramvay ve otobüs hizmete girince nüfusu hızla artan Göztepe, 1960 sayımında 12 bine ulaştı. 1930 yılında Kızıltoprak Bucağı'na bağlanan Göztepe'ye daha sonra Merdivenköy de eklenmişti. Ancak 70'li yıllarda Merdivenköy buradan ayrılarak ayrı bir mahalle oldu.

Üsküdar daki Postanenin yerinde eskiden bulunan handa onunmuş. Ömrünün son yıllarını Büyükadada geçirmiştir.
Mehmet Efendi Cibalideki tütün deposunun işletmecisiydi, ve bu işletmeyi Rejiye satarak (Regie d'tobacco) elde ettiği parayla Bağdat Caddesi ile Göztepe Tren İstasyonu arasındaki büyük araziyi satın aldı.

Daha sonra bu araziyi parsellere bölerek, saraya mensup  tanıdıklarına ve ahbaplarına sattı. Bu Parsellere dönemin Paşaları, zengin aileleri, yazlık binalar yaptırarak burada yeni bir muhit doğdu.

Meskun Bölge olmasından doğan Cami ihtiyacını da kazandığı muazzam paraların bir kısmına kıyarak, Tütüncü Mehmet Halis Efendi'nin bizzat kendisi karşıladı. Caminin önünden Bağdat Caddesine kadar uzanan o upuzun caddeye kendi adını vermiştir.

 

Göztepe Camisinin ilk imamı, Tütüncü Mehmed Efendi'nin
kardeşinin oğlu Kemal'dir.

Tütüncü Mehmed Halis Efendi Mihrab önündeki, küçük Hazirede gömülüdür. Aynı, hazirede Eşi, Kayınvalidesi, Torunu ve Camiin ilk imamı Kemal Efendi de yatmaktadır.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   9361 kez okundu

Yorumlar

Cami İmamlarından Süleyman Balcı     14/12/2014 23:51

Caminin bugünkü halini almasında büyük emeği geçen eski imamlarından Rahmetli Süleyman Balcı'dan Allah razı olsun.
Misafir - Misafir

yanlışı düzeltme     02/02/2013 23:07

Cami tütün parası ile değil,sahibi olduğu Tütün fabrikasına,Osmanlının borçları sebebi ile Fransızlar el koyup yani Cbalide ve Pera tütün fabrikalarını istimlak etmeleri karşılığı verilen paradan göztepede 10.0000 dönüm geniş arazı alınmış,parsellenmiş,satılan arsa paralarından elde edilen para ile yapılmıştır.Korkmayın helal paradır.Fatiha okuyun.
Misafir - daniş

cami     02/07/2012 07:27

tutun parası ıle yapılan camı allah kabul etsın
Misafir - omer