BİR DEVRE ATILAN İMZA İMPARATORLUĞUN SON NEFESİ ULU HAKAN SULTAN ABDÜLHAMİD HAN
Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Vekili Araştırmacı Yazar Recep Babacan, “Oğuz Onbaşı” eserinden sonra, “İmparatorluğun Son Nefesi Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han” isimli eserini okurları ile buluşturdu. Yayınlanmasının üzerinden kısa bir zaman geçmesine rağmen kitapseverler tarafından büyük ilgi odağı haline gelen eserin önümüzdeki günlerde ikinci baskısı gerçekleşecek.
ÇANAKKALE'NİN UNUTULMUŞ BİR KAHRAMANI KEMAHLI OĞUZ ONBAŞI TÜM KİTAPÇILARDA
Araştırmacı Yazar Recep Babacan, iki oğlunu Sarıkamış, bir oğlunu Çanakkale de şehit veren kendisi de Çanakkale başta olmak üzere birçok cephe de savaştıktan sonra gazi unvanı ile memleketi Kemah’a dönen Oğuz Onbaşı’nın destansı hikayesini kitaplaştırdı. Araştırmacı yazar Recep Babacan’ın kaleme aldığı “Oğuz Onbaşı” kitabı ilk sözünden son sözüne kadar okurları göz yaşlarına boğuyor.

Kemah ilçesi’nin yaklaşık 30 km. güneybatısına kurulmuş olan Yücebelen Köyü’nün 5 km. güneyinde, yüksek, kayalık tepe üzerine kurulmuş olan bir Ortaçağ kalesi bulunmaktadır.

Kemah ilçesi’nin yaklaşık 30 km. güneybatısına kurulmuş olan Yücebelen Köyü’nün 5 km. güneyinde, yüksek, kayalık tepe üzerine kurulmuş olan bir Ortaçağ kalesi bulunmaktadır.

Tunceli-Ovacık’a açılan boğazın güvenliği için inşa edilmiş önemli bir savunma yapısı olduğunu düşündüğümüz Kale’ye kayaya çentilerek oluşturulmuş 45 basamaklı yolla ulaşılmaktadır. Kalede yer alan 3 adet su sarnıcının benzerlerine Erzincan Kız Kalesi ve Kemah Kalesi’nde rastlanmaktadır.

Kale çevresinde Ortaçağ yerleşmesine ait temel seviyede günümüze ulaşmış mimarı kalıntılar ve mezar kalıntılarına rastlanmaktadır. Çevredeki seramik parçaları Ortaçağa işaret etmektedir. Geçmişte köy nüfusu bir hayli kabarık iken günümüzde çok azalmıştır. Köydeki caminin Kemah’taki Gülabi Bey Camiyi yaptıran kişi olduğu anlaşılmaktadır.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   1933 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın